Legutóbbi álláskeresések

Vagyonőr
Location: Budapest, XXI. kerület

Sofőr

Csomagoló munka
Location: Budapest, XI. kerület

Felszolgáló

Bérszámfejtő
Location: Miskolc

Intimkozmetikus
Location: Budapest, II. kerület

Büfés
Location: Győr

Takarító
Location: Budapest, XV. kerület

Szerkezetlakatos

Felszolgáló
Location: Tihany, Veszprém

Irodai munkatárs
Location: Baranya megye

Vagyonőr
Location: Budapest, VIII. kerület

Állatgondozó
Location: Jánoshalma, Bács-Kiskun

Hogyan váljunk kereskedelmi pilótává?

Mivel foglalkozik a pilóta?

  • Bár a repülésre gondolhatunk úgy, hogy ez egy hobbi, valójában jóval összetettebb. A magán pilóták repülési szakemberek, akik utas- és teherszállító repülőgépeket üzemeltetnek és irányítanak. Van, aki a charterrepülőgépek üzemeltetéséért, a növények permetezéséért és van, aki a légifotózásért felel. A képzésüktől, tapasztalattól függően ezek a szakemberek mentési feladatokban is részt vehetnek.
  • A pilóta karriere kiváló út a sikerhez. A kötelességeik mellett az alábbi feladatokat is ellátják:
  • Felszállás előtt ellenőrzi a hajtóművek és a repülőgép egyéb létfontosságú alkatrészeinek állapotát;
  • Meggyőződik arról, hogy a súly egyenletesen van elosztva a gépen;
  • Ellenőrzi az időjárást, az üzemanyag szintjét és meggyőződik arról, hogy minden rendben van a felszállás előtt;
  • Az írányítótoronyhoz fordul a fel- és leszállás közbeni utasításokért;
  • Beindítja a repülőgépet, irányítja a repülést;
  • Figyeli a repülőgép működését és az üzemanyag használatát;
  • Meggyőződik arról, hogy a repülés egész ideje zökkenőmentesen zajlik.

A nagyobb repülőgépeken általában két pilóta dolgozik – egy kapitány és egy első pilóta. A kapitány felelős a személyzetért és a repülőgépért. A második pilóta, akit első asszisztensnek is neveznek, segíti a kapitányt a gép irányításában, s szükség esetén teljesen átveszi a gép irányítását. Azon kívül, a másodpilóta gyakran lép kapcsolatba az irányítótoronnyal és végez korrekciós munkát.

A pilótáknak jó a látásuk és egyidejűleg meg tudják becsülni az objektumok távolságát különböző repülőgép-vezérlő eszközök figyelésével.
Nagyon odafigyelnek és gondoskodnak arról, hogy minden hibátlanul működjön. Még egy a legkisebb meghibásodás is kihatással lehet a repülésre.

A pilótáknak a földet érés után egy beszámolót kell készíteni arról, mi történt a repülés alatt, felmerült-e valamilyen probléma, amire oda kell figyelni.

Hogyan lehet valakiből pilóta

Létezik egy elmélet, miszerint egy repülőgépet nem olyan nehéz vezetni, ha megvan hozzá a megfelelő képesítés. Ugyanakkor, ha ezen a területen szeretne karriert befutni, akkor sok időbe telik a tanulás. Az alábbiakban felsoroljuk a legfontosabb lépéseket, amelyeket meg kell tenni:

  • Szerezzen jogosítványt magánpilótaként

Az első lépés a magánpilóta-engedély megszerzése. A repülés alapjainak elsajátítása és a bonyolultabb légijármű-műveletek szilárd alapjainak lefektetése a pilótabizonyítvány megszerzéséhez szükséges képzés része. Célszerű azzal kezdeni, hogy megtanuljon vezetni egy hajtóműves repülőgépet, mielőtt nagyobb, fejlettebb repülőgépekre váltana.

Ahhoz, hogy magánpilóta lehessen, átlagosan 40 óra gyakorlati képzésre van szüksége. A szokásos képzési rendszer szerint az idő első felét osztálytermi órákon töltik, a második felét pedig gyakorlati repüléseken.

  • Orvosi engedély

Az érvényes első vagy másodosztályú orvosi igazolás egy másik követelmény, amelyet teljesítenie kell, mielőtt elkezdhetné karrierjét. Előbb azonban bizonyítania kell egy légiközlekedési orvosszakértőnek, hogy fizikailag és szellemileg alkalmas az engedély megszerzésére. Ezeket a vizsgákat karrierje során kell letennie, néha még a munkábaállás után is. A kapitányoknak félévente, a többi légitársaság pilótáinak pedig évente legalább egyszer orvosi vizsgálaton kell átmenniük.

  • Készülék-minősítés megszerzése

A következő lépés az eszköz minősítésének megszerzése. A műszerek minősítése azon engedélyek listája, amelyekkel rendelkeznie kell ahhoz, hogy a repülési szabályok szerint repülhessen. Ez a bizonyítvány arra is feljogosítja a pilótákat, hogy az időjárási viszonyoktól függetlenül vezessék a repülőgépet. Ennek a tanúsítványnak a megszerzése előtt azonban el kell végeznie a műszerpilóta- és meteorológiai képzést.

  • Kereskedelmi pilótaengedély megszerzése

A következő lépés a kereskedelmi repülési engedély megszerzése. Ahhoz azonban, hogy ezt az eredményt elérje, legalább tíz órát kell repülnie egy nagy repülőgépen és rendelkeznie kell a szükséges készségekkel. Ezenkívül legalább 250 óra repülési idővel kell rendelkeznie, amelyből 100 órát parancsnokként, további 50 órát pedig nemzetközi járatokon való pilótaként kell eltöltenie.

  • Fejlessze a képességeit

Elvárás, hogy pilótaként valódi repülési tapasztalattal rendelkezzen. Például minden kereskedelmi pilótának legalább 1500 óra tényleges repülési idővel kell rendelkeznie. Ez is a pilótaengedély megszerzésének egyik előfeltétele.

  • Pilótaoktatói bizonyítvány megszerzése

Nem szabad, hogy gondot okozzon az újoncok tanítása, ha repülési szakemberként újonc a szakmában. Érdemes azon dolgoznia, hogy képesített oktatóvá váljon.

Az ilyen bizonyítvánnyal rendelkező tapasztalt pilóták széles munkalehetőségekkel rendelkeznek, így a repülési ágazat különböző pozícióira jelentkezhetnek.

  • Katonai képesítés megszerzése

Egy másik lehetőség azoknak, akik pilóták szeretnének lenni, a katonai kiképzés. Egy év pilótaiskolai képzés után szerződést is aláírhat egy bizonyos számú év katonai szolgálatra. Ezenkívül el kell végeznie egy főiskolai tanfolyamot, jó fizikai állapotban kell lennie és meg kell felelnie bizonyos egyéb követelményeknek.

Nincs garancia arra, hogy a katonai repülési kiképzést időben elvégzi vagy képes lesz vezetni egy adott repülőgépet. A képzés során azonban a legjobb oktatást kapja majd, amely egész karriere során hasznos lesz.

A katonai életmódra való pszichológiai felkészülést az segíti, hogy ezt nem szabad félvállról venni. Követnie kell az utasításokat, kockára kell tennie a biztonságát és lőfegyvert kell használnia. Ha erre nem áll készen, akkor talán a hadsereg nem a legjobb választás.

A pilóták éves fizetése

A kereskedelmi pilóták fizetése pozíciótól, tapasztalati szinttől és szervezettől függően változhat. Ezenkívül a bérek a pilóta földrajzi vagy regionális elhelyezkedésétől függően is változhatnak.

Gyakori kérdések

Az alábbiakban felsorolunk néhány kérdést, amelyek érdekelhetik Önt, ha a repülési ágazatban szeretne karriert folytatni:

Nehéz pilótává válni?

Ez a szakma magas szintű műszaki képzettséget igényel. Sok tapasztalt pilóta szerint a munka legnehezebb része a személyzet, az utasok és az egész repülőgép irányítása.

Ehhez nagyszámú képzést, tréninget és gyakorlatot kell elvégezni. A szakma elhivatottságot, kemény munkát igényel.

Milyen oktatási tudományokra kell figyelnem, ha pilóta szeretnék lenni?

A főiskolák és egyetemek nem rendelkeznek kifejezetten repülőgépek vezetésére irányuló akadémiai kurzusokkal, ellentétben az építészettel és más, a tudományhoz kapcsolódó területekkel. A jövőbeli pilótáknak azonban előnyös lehet a természettudományos és matematikai ismeretek megszerzése. A földrajz és az idegen nyelv tanulása is javítja a foglalkoztatási kilátásokat. Amikor pilóta állásra jelentkezik, e tárgyak ismerete előnyt jelenthet versenytársaival szemben.

Be kell fejeznem az alapképzésemet a pilótaképzés megkezdése előtt?

A pilóta munkavégzéshez nem szükséges főiskolai végzettség. Egyes légitársaságok azonban megkövetelik, hogy a jelöltek alapképzéssel és tényleges repülési tapasztalattal rendelkezzenek.

Kétségtelen, hogy az alapképzés megszerzése növeli a repülési ágazatban való elhelyezkedési esélyeit.

FacebookTwitterLinkedIn
Date: 28 december 2022
Feliratkozás hírlevelekre
Hasznos információk a toborzásról, tapasztalatok megosztása e-mailen keresztül